Profil szkoły

Historia naszej szkoły sięga okresu po I wojnie światowej. Po jej zakończeniu  w 1918 roku przystąpiono do organizowania szkolnictwa na naszym terenie.
Na początku zajęcia odbywały się w wynajętych  od gospodarzy pomieszczeniach w Chełmicy Dużej i Zbytkowie. Pierwszymi nauczycielami byli: Leśniewski, Palkowski, Łapiński, bracia Gołębiewscy, Borysewicz.
W 1920 roku oddano do użytku budynek w Świątkowiżnie. Do szkoły tej uczęszczały dzieci ze Zbytkowa, Chełmicy Małej, Chełmicy Dużej i Świątkowizny. W 1968 roku miało miejsce otwarcie nowego budynku szkolnego, w którym działamy do dziś. Budynek "starej szkoły" jest obecnie własnością prywatną i mieszkają w nim emerytowani nauczyciele naszej szkoły.

GMINA FABIANKI

Herb

Początkowo gmina znajdowała się pod nazwą gmina Szpetal Górny, dopiero w 1979 r. nastąpiła zmiana nazwy  gminy na Fabianki, z równoczesnym przemieszczeniem siedziby urzędu. Na przestrzeni lat zmieniał się obszar gminy. Uwzględnienia wymaga chociażby wyłączenie z niej na rzecz miasta Włocławka miejscowości: Grodzkie, Walewskie, Zofijka, Szpetal Dolny, Suszyce, Psia Górka, Ignackowo i części terenów Szpetala Górnego.

Gmina Fabianki położona jest w województwie kujawsko – pomorskim, na prawym, tj. północnym brzegu rzeki Wisły. Gmina Fabianki położona jest w strefie lasów mieszanych, w prowincji Niżu Środkowopolskiego w podprowincji Pojezierzy Południowobałtyckich w makroregionie Pojezierze Dobrzyńskie.

Od południa sąsiaduje z miastem powiatowym, tj. z Włocławkiem. Od wschodu z gminami: Dobrzyń nad Wisłą i Wielgie, od

północy z gminą Lipno, a od zachodu z gminą Bobrowniki. W skład gminy wchodzą sołectwa: ● Fabianki ● Bogucin  ● Cyprianka

● Chełmica Duża ● Chełmica Mała ● Chełmica Cukrownia ● Świątkowizna ● Skórzno ● Wilczeniec Fabiański ● Nasiegniewo ●

Kulin ● Krępiny ● Szpetal Górny ● Witoszyn Nowy ● Witoszyn Stary ● sołectwo Lisek jest oddzielone enklawą, położoną około 2

km w linii prostej od granic całej gminy i otoczone jest sołectwami gmin Lipno i Bobrowniki.

Powierzchnia administracyjna ogółem wynosi 7, 610 ha.

Gmina Fabianki należy do dobrzyńskiego rejonu produkcji rolniczej o kierunku zbożowo – przemysłowym z dużym udziałem ogrodnictwa podmiejskiego dla miasta Włocławka oraz o kierunku mleczno – mięsnym z profilem produkcji wołowej.

Cała wschodnia część gminy charakteryzuje się wysoką wartością rolniczą gleb. Wiodącą funkcją gminy jest rolnictwo o kierunku żytnio  – ogrodniczym z dużym udziałem produkcji ziemniaka.

Funkcjami towarzyszącymi rozwojowi gminy są:

-              budownictwo mieszkaniowe dla zawodowo czynnych dojeżdżających do pracy poza teren gminy,

-              przemysł przetwórstwa rolno – spożywczego,

-              rzemiosło świadczące usługi dla ludności oraz produkujące wyroby z tworzyw sztucznych.

Sieć transportową gminy tworzą drogi kołowe. Nie przebiegają tu linie kolejowe. Przebiegają dwie drogi krajowe. Droga nr 557 Włocławek – Lipno (Gdynia – Cieszyn)

i droga nr 562 Szpetal Górny – Dobrzyń n/W – Płock

Gmina Fabianki położona jest nad Wisłą oraz jej prawobrzeżnymi dopływami Chełmiczką i Świętym strumieniem. Długość Chełmiczki przekracza 29 km, a jej źródło znajduje się w jeziorze Ostrowite. Do jeziora Chełmica wpada w jego północno – wschodniej części Chełmiczka, to mała rzeczka, nie mogąca spełniać roli energetycznej ani surowcowej. Natomiast Święty Strumień spełnia rolę rezerwatu ze względu na zasiedlenie tam bobrów.

Obszar gminy leży w obrębie dwóch nadleśnictw – Włocławek i Dobrzejewice. Lasy zajmują powierzchnię 1557 ha, tj. 20% ogólnej powierzchni. Przeważającym gatunkiem w drzewostanie jest sosna. Pod względem gospodarczym lasy przedstawiają niską wartość, z uwagi na konieczność ich ochrony z powodu:

-   położenia w 10 km strefie ochronnej miasta Włocławka,

-     położenie w strefie zagrożeń przemysłowych,

-     zakwalifikowania 1/3 powierzchni lasów do grupy podlegających ścisłej ochronie z uwagi na funkcje glebowo - ochronne.

Ochronie podlega również rezerwat przyrodniczy o powierzchni 15, 46 ha, który usytuowany jest na prawym zboczu Wisły. Występują w nim rzadko spotykane rośliny. Ochroną objęte są parki wiejskie w Fabiankach, Szpetalu Górnym, Chełmicy Dużej i nie mogą być przeznaczone do innej funkcji niż rekreacyjno – wypoczynkowej.

Na terenie gminy Fabianki znajdują się dwa kościoły parafialne:

-      kościół parafialny pod wezwaniem św. Jakuba w Chełmicy Dużej,

-      kościół parafialny pod wezwaniem św. Józefa w Szpetalu Górnym.

Kościoły te wpisane są do rejestru zabytków województwa kujawsko – pomorskiego.

• OŚRODEK DORADZTWA ROLNICZEGO
  • GMINA LIPNO