Nawigacja

  • Dalsze zawieszenie zajęć

  • DZIEŃ DZIECKA

    Drogie Dzieci,
    niech spełniają się
    Wasze marzenia,
    a radość i uśmiech
    towarzyszą Wam każdego dnia!

                                                                         Dyrektor, Nauczyciele i Pracownicy

                                                               Szkoły w Świątkowiźnie

  • Zarządzenie - dalsze - czasowe zawieszenie zajęć w oddziale przedszkolnym

  • ZARZĄDZENIE - W SPRAWIE CZASOWEGO ZAWIESZENIA ZAJĘĆ W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

  • INFORMACJE MEN

    Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach przedłużone do 24 maja br.

    24.04.2020

    Do 24 maja br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty. Nauka będzie się odbywać na odległość. Dziś, 24 kwietnia br. Minister Edukacji Narodowej podpisał nowelizację stosownego rozporządzenia.

    Wobec utrzymującej się wysokiej liczby zachorowań wywołanych rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 przepisami rozporządzenia z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 Minister Edukacji Narodowej zdecydował o podjęciu działań profilaktycznych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa wśród dzieci i młodzieży i ograniczeniu – w terminie od 27 kwietnia do 24 maja 2020 r. – działalności niektórych jednostek systemu oświaty.

    Przypomnijmy, że w czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego z zagrożeniem epidemiologicznym nauka jest realizowana na odległość. Za jej organizację odpowiada dyrektor szkoły.

    Podstawa prawna

    Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

     

    Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej

     

     

  • egzamin 8-klasisty

    Harmonogram egzaminów ósmoklasisty, maturalnego i zawodowego

    24.04.2020

    Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca br. Egzaminy pisemne maturalne rozpoczną się 8 czerwca. Nie będzie w tym roku egzaminów maturalnych ustnych. Egzamin potwierdzające kwalifikacje w zawodzie potrwa od 22 czerwca do 9 lipca. Tak wygląda harmonogram tegorocznych wiosennych egzaminów.

    – Zgodnie z zapowiedzią z wyprzedzeniem informujemy o terminach egzaminów. Od samego początku zależało nam na tym, by je przeprowadzić tak, aby nikt nie czuł się pokrzywdzony w tej sprawie, a z drugiej strony, by przeprowadzić je maksymalnie bezpiecznie. Wierzę, że ten dodatkowy czas, który będą mieli uczniowie na przygotowanie się do egzaminów przełoży się na ich dobre wyniki. Ten wyjątkowy czas, w którym wszyscy jesteśmy dowiódł, że zdaliście egzamin z dojrzałości i wytrwałości. Już dziś życzę wszystkim powodzenia na egzaminach – powiedział Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.

    Terminy egzaminów

    Egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym potrwa od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.

    Z kolei część pisemna egzaminu maturalnego w terminie głównym dla absolwentów wszystkich typów szkół rozpocznie się w poniedziałek, 8 czerwca 2020 roku i potrwa do 29 czerwca. W tym roku nie będzie egzaminów ustnych.

    Termin dodatkowy egzaminu maturalnego jest zaplanowany od 8 do 14 lipca br. Wyniki egzaminu w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia br. Egzamin poprawkowy odbędzie się 8 września, a jego wyniki poznamy do 30 września.

    Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017) potrwa od 22 czerwca br. do 9 lipca. Natomiast egzamin zawodowy (Formuła 2019) zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.

    O przeprowadzenie egzaminów zewnętrznych zaapelowała również Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W piśmie do Ministra Edukacji Narodowej z 20 kwietnia 2020 r. prof. Zbigniew Marciniak, przewodniczący Rady napisał: „egzaminy zewnętrzne stanowią obiektywną i porównywalną w skali kraju miarę poziomu przygotowania kandydatów do podjęcia dalszej nauki, co stwarza równe szanse w staraniu się o dostęp do następnego etapu edukacji. Dlatego w opinii Rady także w roku pandemii rekrutacja powinna zostać przeprowadzona w oparciu o wyniki centralnych egzaminów zewnętrznych”.

    Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej 

  • OCENIANIE - nauka zdalna

    ZASADY OCENIANIA W CZASIE ZDALNEGO NAUCZANIA

    W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŚWIĄTKOWIŹNIE

     

    1. Nauczanie zdalne odbywa się za pomocą poczty elektronicznej i dysku Google oraz aplikacji Messenger oraz innych narzędzi wskazanych przez nauczycieli.
    2. Nauczyciel ocenia aktywność ucznia podczas lekcji on-line oraz zadania do samodzielnego wykonania zamieszczonego na dysku Google oraz innych platformach edukacyjnych.
    3. Podczas lekcji on-line nauczyciel bierze pod uwagę zaangażowanie uczniów w trakcie trwania zajęć, przygotowanie do nich oraz odpowiedzi na postawione pytania.
    4. Za swoją aktywność uczeń otrzymuje stopień, ocenę opisową (informację zwrotną), a także „plusy” lub „minusy”, które następnie każdy nauczyciel danego przedmiotu będzie mógł zamienić na stopnie – według następujących zasad: za 5 plusów - stopień celujący, za 4 plusy - stopień bardzo dobry, za 3 plusy -  stopień dobry, za 2 plusy - stopień dostateczny, za 1 plus - stopień dopuszczający. Ocenę niedostateczną otrzyma uczyń, który  uzyskał  5 minusów.
    5. Zadania przydzielone do samodzielnego wykonania podlegają ocenie za pomocą stopni, oceny opisowej (informacji zwrotnej) oraz „plusów” lub „minusów”, które następnie nauczyciel zamienia na stopnie – według następujących zasad: za 5 plusów - stopień celujący, za 4 plusy - stopień bardzo dobry, za 3 plusy - stopień dobry, za 2 plusy - stopień dostateczny, za 1 plus - stopień dopuszczający. Ocenę niedostateczną otrzyma uczeń, który uzyskał 5 minusów.
    6. O otrzymanych stopniach uczeń jest informowany ustnie podczas trwania zajęć lub pisemnie - za pomocą komunikatora Messenger i/lub poczty elektronicznej (z zachowaniem zasad poufności). Stopnie są zapisywane w prowadzonej przez każdego nauczyciela dokumentacji zdalnego nauczania.
    7. Uczeń, który nie wykona przydzielonego zadania w terminie, może to zrobić w innym ustalonym z nauczycielem terminie. Jeżeli uczeń nie wykona przydzielonego zadania w dodatkowym terminie, otrzymuje ocenę niedostateczną, o której zostanie poinformowany.
    8. Stopnie uzyskane podczas zdalnego nauczania mają wpływ na ocenę roczną.

     

  • NAUKA ZDALNA - PLAN ZAJĘĆ

    OD 20 KWIETNIA 2020 R. DO ODWOŁANIA

    Zdalne nauczanie

    Drodzy Uczniowie i Rodzice


        Od 20.04.2020r. nauczyciele będą nadal prowadzić z uczniami naukę zdalną tak, jak to było do tej pory zgodnie z wytycznymi MEN.

    Nauka z dziećmi w klasach 0-1 odbywać się będzie w dalszym ciągu według zasad, jakie wcześniej zostały wypracowane przez nauczycieli i uczniów.

    Plan klas V-VIII został zmodyfikowany.

    Nauczyciele - tak jak do tej pory - pracować będą z wykorzystaniem tych samych komunikatorów:

    • na dysk Google nadal na bieżąco będą wstawiane tematy i zadania do realizacji,
    • rozmowy i zajęcia zdalne prowadzone w grupach utworzonych za pomocą aplikacji Messenger,
    • telefony,
    • e-maile: szkolaris.dokumenty@tlen.pl oraz uczniowie.spswiatkowizna@gmail.com
    • strona internetowa szkoły,
    • strony internetowe,  które zaproponują Wam nauczyciele.

    Zajęcia będą odbywać się wg planu zamieszczonego na stronie szkoły.

    Nauczyciele uczący poszczególnych przedmiotów są dostępni dla uczniów i rodziców od poniedziałku do piątku w godzinach (8.00 -15.00).  

    EDB ( KL.8)  - uczniowie na bieżąco oglądają TV . W ten sposób realizują założenia tego przedmiotu. Dodatkowo na dysku Google założony jest folder do tego przedmiotu, z którego uczniowie mogą również korzystać.

    Informatyka – uczniowie na bieżąco biorąc udział w zdalnym nauczaniu rozwijają umiejętności informatyczne, oprócz tego na dysku Google został utworzony folder „Informatyka”, dzięki któremu uczniowie mogą rozwiązywać zadawane zadania, które podlegają ocenie.

    Muzyka, plastyka, technika, wychowanie fizyczne – te przedmioty są realizowane w nienormowanym czasie, aczkolwiek nauczyciele są dostępni zgodnie z planem zajęć, a zadania są systematycznie zamieszczane na dysku Google. One również mogą podlegać ocenie zgodnej z PSO oraz wcześniej wspomnianymi zasadami.

    Wychowanie do życia w rodzinie  i  doradztwo zawodowe – Na dysku są założone foldery, w których znajdują się adekwatne materiały, które umożliwiają realizację podstawy programowej oraz mogą być wsparciem dla dzieci i ich rodzin.

    Religia - w poszczególnych klasach będzie dalej prowadzona według zasad , które wcześniej zostały ustalone z dziećmi i ich rodzicami. Dodatkowo również na dysku Google w folderze „Religia” znajdują się potrzebne materiały.

    Nauczyciel oddziału przedszkolnego pracuje według wcześniej ustalonych z rodzicami zasad.

    Oprócz folderów przedmiotowych na dysku Google są foldery dotyczące pomocy psychologiczno – pedagogicznej, logopedii, świetlicy, czytelnictwa. Zachęcamy do regularnego ich przeglądania i kontaktowania się z osobami je prowadzącymi.

    Mam nadzieję, że ta modyfikacja pozwoli na spokojniejszą pracę, bez dużych obciążeń w realizacji podstawy programowej.

    Uczniowie,  w tej nietypowej dla nas wszystkich  sytuacji, życzę Wam wytrwałości w pracy oraz  powodzenia.


    Dyrektor szkoły

    Mirosława Żendarska

  • Plan zajęć 06.04.-08.04.2020 i 15.04.-17.04.2020

    OBOWIĄZUJĄCY PLAN ZAJĘĆ

    zwracamy się z prośbą, żeby dzieci w pracowały według tego planu zajęć.

  • PRZERWA WIELKANOCNA

    od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek, 9 kwietnia i piątek, 10 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość, ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów.

  • BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

    na stronie MEN znajdują się ważne informacje odnośnie bezpieczeństwa w sieci, opracowane w postaci poradnika w związku ze zdalnym nauczaniem.https://www.gov.pl/web/edukacja/zdalne-nauczanie-uodo

  • Plan zajęć 31.03.-03.04.2020

    OD 31 MARCA DO 03 kwietnia OBOWIĄZUJE NASTĘPUJĄCY PLAN LEKCJI,

    zwracamy się z prośbą, żeby dzieci w pracowały według tego planu zajęć.

     

  • PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY - INFORMACJA MEN i CKE

    https://www.gov.pl/web/edukacja/probny-egzamin-osmoklasisty

    Próbny egzamin ósmoklasisty – informacja MEN i CKE

    26.03.2020

    Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego). Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić taką próbę od 30 marca do 1 kwietnia br. Propozycja próbnego egzaminu to element wspólnych działań CKE i Ministerstwa Edukacji Narodowej, aby w czasie zawieszenia zajęć w szkołach, wesprzeć dyrektorów w ich bieżących zadaniach.

    – Co roku wiele szkół przeprowadza próbne egzaminy. Obecnie, mając na uwadze wyjątkową sytuację zawieszenia zajęć w szkołach, wspólnie z Centralną Komisją Egzaminacyjną chcemy wspomóc dyrektorów i nauczycieli również w kwestii organizacji próbnych egzaminów dla ósmoklasistów, aby mogli oni skupić się na realizacji zadań w nowej sytuacji – podkreślił Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.

    Arkusze do egzaminu próbnego

    Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w następujących terminach:

    • 30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski;
    • 31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka;
    • 1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 – języki obce nowożytne.

    Zasady oceniania zadań

    CKE przygotowała również zasady oceniania rozwiązań zadań. W pierwszej kolejności zostaną one przekazane wyłącznie dyrektorom szkół podstawowych, w których w 2020 r. jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, za pośrednictwem systemu informatycznego SIOEO. Dyrektorzy będą proszeni o udostępnienie tych dokumentów nauczycielom, którzy podejmą decyzję o ocenieniu prac przekazanych przez uczniów. Zasady oceniania zostaną zamieszczone 8 kwietnia br. na stronie internetowej CKE.

    Poinformowanie uczniów i rodziców

    Zachęcamy do tego, aby szkoły, które zechcą wziąć udział w próbnym egzaminie, przekazały uczniom informację o terminie jego przeprowadzenia. Wskazane jest, aby uczniowie – po pobraniu materiałów ze strony CKE lub wybranej OKE – rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę/nauczyciela formie, np.

    • w pliku w edytorze tekstów;
    • na wydruku – należy jednak pamiętać, że nie każdy uczeń dysponuje w domu drukarką;
    • korzystając z karty odpowiedzi, która będzie zamieszczona na stronie razem z arkuszem (plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo albo odręcznie);
    • na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania.

    Kontakt z nauczycielem

    Proponujemy również, aby uczniowie przesłali swoje rozwiązania do nauczycieli (np. e-mailem w formie uzupełnionych plików lub zdjęć poszczególnych kartek rozwiązań), którzy – korzystając ze szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań – będą mogli te odpowiedzi sprawdzić i ocenić oraz przekazać uczniom informację zwrotną, np.

    • w postaci krótkiego komentarza w e-mailu;
    • podczas spotkania on-line – indywidualnego albo z grupą;
    • w postaci komentarzy w pliku – w przypadku, jeśli uczeń przesłał odpowiedzi w pliku edytowalnym.

    Jeżeli nie będzie to możliwe, można rozważyć przekazanie zbiorczej informacji wszystkim uczniom (np. prowadząc z uczniami „rozmowę” w formie tworzonego wspólnie dokumentu na jednej z dostępnych platform umożliwiających wspólną pracę) już po ogłoszeniu zasad rozwiązań zadań na stronie CKE (8 kwietnia br.).

    Egzamin próbny dla wszystkich chętnych uczniów

    Dyrektorzy szkół proszeni są o zadbanie o to, aby w próbnym egzaminie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie, którzy wyrażą taką chęć. Jeżeli dany uczeń nie ma w domu dostępu do internetu, należy rozważyć możliwość przekazania mu arkuszy w formie wydruków lub przygotowanie wydruków do odbioru w szkole.

    Przeprowadzenie próbnego egzaminu ósmoklasisty jest dobrowolne. Centralna Komisja Egzaminacyjna proponuje, aby próbny egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów), choć mam pełną świadomość, że w warunkach domowych może to być trudne do zrealizowania.

    Próbny egzamin ósmoklasisty powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym (tj. danie uczniom kolejnej szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia). Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników egzaminu próbnego z poszczególnych przedmiotów.

    Dodatkowe informacje i materiały dotyczące egzaminu ósmoklasisty

    Szczegółowe informacje o egzaminie ósmoklasisty dostępne są na stronach internetowych CKE (www.cke.gov.pl) oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych.

    Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele mogą z tych stron nieodpłatnie pobrać:

    • informatory o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów
    • przykładowe arkusze egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów
    • arkusze pierwszego próbnego egzaminu ósmoklasisty
    • arkusze egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w 2019 r.
    • osiem zestawów zadań, zawierających wskazówki oraz szczegółowe wyjaśnienia rozwiązań zadań i przykładowe realizacje odpowiedzi w zadaniach otwartych
    • filmy o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.

     

    Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej

  • PLAN LEKCJI 25/03-27/03/2020 R.

    OD 25 MARCA DO 27 MARCAA OBOWIĄZUJE NASTĘPUJĄCY PLAN LEKCJI,

    zwracamy się z prośbą, żeby dzieci w miarę możliwości starały się pracować według tego planu zajęć.

    Plan na kolejne dni zostanie podany w poniedziałek.

  • rozpoczęcie pracy na platformie epodreczniki.pl

    Szanowni Państwo,

     

    ze względu na liczne pytania, dotyczące rozpoczęcia pracy na platformie epodreczniki.pl, w załączonym pliku przesyłamy Państwu szczegółowe informacje dla dyrektora szkoły, nauczyciela oraz ucznia.

     

    Z wyrazami szacunku

    Departament Podręczników, Programów i Innowacji

     

    Załącznik: 

    Komunikat - rozpoczęcie pracy na platformie.docx

  • Poradnik

    Poradnik

    Poradnik

    Jak prowadzić lekcje poza szkołą? Przedstawiamy poradnik dla nauczycieli

     

    W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych w dniach od 12 do 25 marca br., mogą pojawić się pytania, jak prowadzić lekcje na odległość. W tym miejscu nauczyciele mogą znaleźć wskazówki i inspiracje, z jakich materiałów i narzędzi korzystać w pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć. 

    Zachęcamy również do śledzenia stron organizacji zrzeszających nauczycieli i zapoznawania się z publikowanymi tam rekomendacjami dotyczącymi materiałów edukacyjnych.

     

    W internecie zarówno nauczyciele, jak i uczniowie mają do dyspozycji bezpłatne i publicznie dostępne zasoby i narzędzia edukacyjne, np.: 

    Zintegrowana Platforma Edukacyjna

    Darmowe narzędzie edukacyjne oferujące nauczycielom i uczniom materiały dydaktyczne oraz środowisko, które pozwala tworzyć i współtworzyć nowe treści, dzielić się nimi z uczniami, przygotowywać testy sprawdzające oraz śledzić postępy, a nawet prowadzić indywidualną pracę z uczniem.

    Materiały dostępne na platformie są:

    • bezpłatne
    • zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych,
    • udostępniane na otwartej licencji Creative Commons, zapewniającej korzystanie z e-materiałów przez nauczycieli, co oznacza, że można je dowolnie wykorzystywać, przerabiać, drukować czy kopiować,
    • dostępne z różnych urządzeń (komputera, laptopa, tabletu, smartfona),
    • dostosowane do potrzeb uczniów z różnymi dysfunkcjami.

    Na platformie nauczyciele i uczniowie mają do dyspozycji: 

    • e-podręczniki i e-materiały do większości przedmiotów ogólnokształcących na wszystkich etapach kształcenia,
    • dodatkowe zasoby dydaktyczne do poszczególnych przedmiotów (w tym filmy edukacyjne czy audiobooki),
    • przykładowe programy nauczania i scenariusze zajęć.

     

    Na platformie zamieszczone są krótkie filmy instruktażowe informujące, jak można z niej korzystać.

    Oprócz możliwości korzystania z gotowych e-materiałów platforma oferuje nauczycielom narzędzia do tworzenia własnych materiałów edukacyjnych i dzielenia się nimi. Dostępny na platformie (dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników) edytor treści dla nauczycieli i uczniów to narzędzie do tworzenia treści edukacyjnych przystosowanych do urządzeń mobilnych. 

    Nauczyciel może udostępniać materiały nawet tym uczniom, którzy nie są użytkownikami zarejestrowanymi. 

     

    https://epodreczniki.pl/

    Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli

    Portal wiedzy dla nauczycieli zawierający bezpłatne zasoby edukacyjne, które są dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Zasoby portalu są kompatybilne ze wszystkimi tablicami interaktywnymi i innymi urządzeniami wspomagającymi pracę nauczyciela, np. tabletami. Portal zawiera około 28 tys. pojedynczych interaktywnych materiałów, pomocnych w realizacji treści ze wszystkich przedmiotów, na różnych poziomach edukacyjnych. Są to scenariusze lekcji, ćwiczenia, teksty, animacje, slajdy, symulacje, gry dydaktyczne czy filmy. Wszystkie opublikowane na portalu treści, bez względu na przyporządkowanie do poprzedniej lub aktualnej podstawy programowej, stanowią merytorycznie materiał, który może być wykorzystany w pracy zarówno przez ucznia, jak i przez nauczyciela. 

     

    Wyszukiwanie jest możliwe zarówno dla aktualnej, jak i poprzedniej podstawy programowej kształcenia ogólnego. Po wejściu na portal i wybraniu zakładki Nowa podstawa użytkownik przenosi się do tej części, w której zasoby z etapu wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej oraz klas IV-VIII szkoły podstawowej przypisano do obecnie obowiązującej podstawy programowej.

    Wyszukiwarka pozwala na filtrowanie zasobów według etapów edukacyjnych, przedmiotów, typów zasobu, słów i wyrażeń kluczowych.

     

    http://scholaris.pl/

    Lektury.gov.pl

     

    Portal internetowy, na którym dostępna jest większość lektur szkolnych znajdujących się w domenie publicznej. Użytkownicy w łatwy i przyjazny sposób mogą zapoznać się z szerokim wyborem lektur, zarówno z zasobów przeznaczonych dla szkół szkoły podstawowej, jak i ponadpodstawowych. Użytkownik może wybrać spośród kilku formatów plików, może zatem przeczytać lekturę na komputerze, na smartfonie albo na czytniku.

    Największą zaletą serwisu jest to, że wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta i logowania. Dzięki temu wirtualna biblioteka przed każdym stoi otworem.

     

    https://lektury.gov.pl/

    Biblioteka cyfrowa POLONA 

     

    Jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator POLONY, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane za pomocą najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość. Zdigitalizowane i udostępniane w POLONIE zbiory każdego dnia powiększają się o nawet 2 tys. obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek.

    W POLONIE można znaleźć najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, np. Kronikę Anonima zwanego Gallem, rękopisy Kochanowskiego, Mickiewicza i Chopina czy rysunki Norwida i Witkacego. Są tu obiekty reprezentujące cały przekrój dziedzin i epok: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne: pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.

     

    https://polona.pl/

    Khan Academy

    Platforma dedykowana kształceniu przez internet, na której znajdują się przede wszystkim materiały z zakresu matematyki, nauk ścisłych oraz programowania, ale również z historii, historii sztuki i ekonomii. Misją Khan Academy jest zapewnienie wszystkim i wszędzie bezpłatnej światowej klasy edukacji. Wszystkie materiały są tworzone i tłumaczone przez wysokiej klasy ekspertów, a treści edukacyjne powstają we współpracy z takimi ośrodkami jak NASA, The Museum of Modern Art, California Academy of Sciences i MIT. Na platformie dostępne są praktyczne ćwiczenia i filmy instruktażowe. Nauczyciele mogą też skorzystać z możliwości założenia konta umożliwiającego pracę z grupą uczniów oraz śledzenie ich postępów w nauce.

    https://pl.khanacademy.org/

    Ninateka

     

    Serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe. Łącznie  dostępnych jest ponad 7 tys. plików audio i wideo, wszystkie są bezpłatne, wolne od reklam i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach, smartfonach.

    Dla zainteresowanych serwis udostępnia konto EDU, które jest skierowane do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Posiadacze takiego konta mogą bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym. Zyskują też dostęp do scenariuszy lekcji, ułatwiających prowadzenie zajęć. Z konta EDU skorzystają przede wszystkim nauczyciele prowadzący zajęcia z języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, historii, muzyki oraz zajęcia dodatkowe, np. z zakresu wiedzy o filmie lub teatrze.

     

    https://ninateka.pl/

    Muzykoteka Szkolna

     

    Serwis edukacyjny przygotowany na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wydawany przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Zadaniem tego serwisu jest kształcenie odbiorców muzyki oraz aktywnych uczestników kultury, a także podniesienie poziomu powszechnej edukacji muzycznej w Polsce. 

    To nowoczesne narzędzie wspomagające tradycyjną edukację muzyczną, które aktywizuje i stymuluje zainteresowanie muzyką. Jego celem jestdotarcie do jak największej liczby nauczycieli oraz animatorów kultury i przekazanie im kompetentnego zestawu informacji, a także narzędzi, którymi można posłużyć się podczas lekcji muzyki w szkole podstawowej i ponadpodstawowej oraz w ramach zajęć pozalekcyjnych i dodatkowych. W serwisie dostępnych jest blisko pół tysiąca utworów muzycznych, od barokowych oper, przez wielkie dzieła symfoniczne, aż po muzykę wokalną i eksperymentalną. Z zasobów można korzystać bez logowania albo – po zarejestrowaniu – w ramach konta nauczycielskiego lub uczniowskiego.

     

    http://www.muzykotekaszkolna.pl/

    Superbelfrzy RP

    Strona poświęcona publicystyce oświatowej, przedstawiająca interesujące projekty i inicjatywy, przyczyniające się do rozwoju edukacji w Polsce. Autorzy współpracują z wieloma instytucjami i organizacjami pozarządowymi. Opublikowany jest tam m.in. przydatny wykaz platform edukacyjnych, które mogą pomóc w prowadzeniu kreatywnych zajęć zdalnych (wykaz przygotowała Zyta Czechowska). Dodatkowo Grupa Superbelfrzy RP funkcjonuje od ponad czterech lat na Facebooku. Jest to blog dla wszystkich, którzy chcą uczyć się od siebie, dzieląc się doświadczeniami i wiedzą. Grupa składa się z czynnych zawodowo nauczycieli, trenerów i edukatorów stosujących technologie IT w codziennej praktyce nauczania na różnych etapach i poziomach. Jak piszą sami autorzy: Ten blog powstał dla tych z Superbelfrów, którzy zechcą powiedzieć więcej i poświęcą dodatkowy czas na publikację poza własnymi (często ogromnymi i prowadzonymi od lat) miejscami internetowej edukacji, ale przede wszystkim powstał dla Ciebie, czytelniku tych słów! Nie miej oporów w korzystaniu z udostępnianych tu zasobów i myśli, komentuj i dyskutuj z nami!

    http://www.superbelfrzy.edu.pl/

  • TVP VOD on-line przy współpracy z MEN

    Startuje pierwszy kanał edukacyjny TVP VOD on-line przy współpracy z MEN i Muzeum Powstania Warszawskiego. Już dziś od godziny 9:00 na stronie vod.tvp.pl Zachęcamy do oglądania!

    (informacja ze strony facebook - Minisertstwa Edukacji NARODOWEJ)

  • ZDALNE LEKCJE

    https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje

     

    Drodzy Rodzice i Uczniowie na w/w stronie
    znajdują się ZDALNE LEKCJE zachęcamy
    do zapoznania się z planem lekcji i przedmiotami
    - są tam przygotowane e-lekcje z prezentacjami
    - warte do wykorzystania w nauce domowej.

     

  • Informacja!

    Informacja od pani Barbary Andrzejewskiej st. wizytator:

    Informuję, że na stronie Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy w zakładce "E-materiały dla nauczycieli i uczniów" znajdują się linki do instytucji, które takie materiały udostępniają: MEN, Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego (Kujawsko-Pomorska e-Szkoła na Kujawsko-Pomorskiej Platformie Edukacyjnej "Edupolis") i zachęcam do wykorzystywania tych narzędzi.

     

  • UWAGA UWAGA UWAGA

    Szanowni Państwo,

     

    Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów uruchomia dziś Kujawsko-Pomorską e-Szkołę.

    e- Szkoła rusza w poniedziałek o godz. 12.00 i będzie nadawać zajęcia dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.  

     

    Od 17.03.2020 r. od godz. 9:00 przygotowano lekcje online dla klas 8 szkół podstawowych.

    Wykłady, pokazy, warsztaty – z przerwami na pytania i dyskusję będą prowadzone z następujących przedmiotów:

    - język polski,

    - matematyka,

    - język angielski.

     

    Docelowo chcielibyśmy wprowadzić zajęcia z wszystkich przedmiotów nauczanych w szkole podstawowej.

    Program zajęć przygotowują wspólnie wszystkie kujawsko-pomorskie centra edukacji nauczycieli, zajęcia będą prowadzić najwyższej klasy nauczyciele specjaliści.

    Startujemy z lekcjami dla ósmoklasistów i maturzystów, bo to oni mogliby ponieść największe straty wynikające z zamknięcia szkół.

    Program szkoły będziemy rozwijać o zajęcia dla kolejnych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w tym liceów i szkół zawodowych oraz branżowych.

     

    Lekcje będą prezentowane na żywo na kanale You tube

    Wystarczy kliknąć na baner na stronie https://edupolis.pl/ lub www.kujawsko-pomorskie.pl    

     

     

     

     

    Uprzejmie proszę o przekazanie powyższej informacji wszystkim uczniom w Państwa placówce, wykorzystując do tego dziennik elektroniczny lub inne środki komunikacji z rodzicami i nauczycielami.

     

    Z poważaniem

    Czesław Ficner

    Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji

    Urząd Marszałkowski w Toruniu

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Świątkowiźnie
    Świątkowizna 25
    87-811 Fabianki
  • 54 251 67 22

Galeria zdjęć